PF0552.473NL
DigiKey Part Number
553-3630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0552.473NL
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 190 µH Inductance - Connected in Series 47 µH Inductance - Connected in Parallel 69mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 3.3 A Nonstandard
Category
Current Saturation - Parallel
3.2 A
Manufacturer
Pulse Electronics
Current Saturation - Series
1.6 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
69mOhm Max
Packaging
Tray
DC Resistance (DCR) - Series
270mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
47 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
190 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
3.3 A
Height
0.236" (6.00mm)
Current Rating - Series
1.7 A