OXL4520MK-H2-20-10.000-5
DigiKey Part Number
2151-OXL4520MK-H2-20-10.000-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OXL4520MK-H2-20-10.000-5
Description
XTL OSC OCXO 10.000MHZ 5V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz OCXO CMOS Oscillator 5V 14-DIP, 5 Leads (Full Size, Metal Can)
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±100ppb
Packaging
Tray
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
14-DIP, 5 Leads (Full Size, Metal Can)
Type
Size / Dimension
0.807" L x 0.575" W (20.50mm x 14.60mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)