R2016-16.000-8-1015-EXT-TR-NS2
DigiKey Part Number
2151-R2016-16.000-8-1015-EXT-TR-NS2TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-R2016-16.000-8-1015-EXT-TR-NS2CT-ND - Cut Tape (CT)
2151-R2016-16.000-8-1015-EXT-TR-NS2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2016-16.000-8-1015-EXT-TR-NS2
Description
CRYSTAL 16.000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)