R1EX24002ATAS0I#U0
DigiKey Part Number
559-R1EX24002ATAS0I#U0TR-ND - Tape & Reel (TR)
559-R1EX24002ATAS0I#U0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1EX24002ATAS0I#U0
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 2Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-TSSOP
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Series
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Access Time
900 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)