RV1S9960ACCSP-10YV#SC0
DigiKey Part Number
RV1S9960ACCSP-10YV#SC0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV1S9960ACCSP-10YV#SC0
Description
OPTOISOLTR 7.5KV CMOS 8-LSDIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 15Mbps CMOS 7500Vrms 1 Channel 50kV/µs CMTI 8-LSDIP
Category
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
60ns, 60ns
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Rise / Fall Time (Typ)
5ns, 5ns
Packaging
Strip
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.55V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
6mA
Number of Channels
1
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Inputs - Side 1/Side 2
1/0
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Voltage - Isolation
7500Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
50kV/µs
Package / Case
8-SOIC (0.543", 13.80mm Width)
Output Type
CMOS
Supplier Device Package
8-LSDIP
Current - Output / Channel
10 mA