X9317US8Z-2.7
DigiKey Part Number
X9317US8Z-2.7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X9317US8Z-2.7
Description
IC DIG POT 50K 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
X9317US8Z-2.7 Models
Category
Interface
Up/Down (U/D, INC, CS)
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
±300ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-SOIC
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
0°C ~ 70°C