XLH735040.000000K
DigiKey Part Number
800-XLH735040.000000KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLH735040.000000K
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS SMD
Detailed Description
40 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
35mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)