OS560-1005-010
DigiKey Part Number
4203-OS560-1005-010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OS560-1005-010
Description
LOW PHASE NOISE -175DBC/HZ OCXO
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz OCXO Sine Wave Oscillator 5V
Category
Output
Sine Wave
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±20ppb
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Size / Dimension
1.000" L x 0.866" W (25.40mm x 22.00mm)
Type
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)