RT9073-18GB
DigiKey Part Number
RT9073-18GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RT9073-18GBCT-ND - Cut Tape (CT)
RT9073-18GBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9073-18GB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
PSRR
75dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA