ASC0402-100KF1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 20,000
Datasheet
100 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
ASC0402-100KF1
DigiKey Part Number
696-ASC0402-100KF1TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-ASC0402-100KF1CT-ND - Cut Tape (CT)
696-ASC0402-100KF1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASC0402-100KF1
Description
RES 100 KOHM 1% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ASC0402-100KF1 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)