BR60-1RJ8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 15
Datasheet
1 Ohms ±5% 60W Metal Clad Chassis Mount Resistor
Breaking Resistors Applications
BR60-1RJ8
DigiKey Part Number
BR60-1RJ8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR60-1RJ8
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 60W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BR60-1RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Box
Mounting Feature
Brackets
Part Status
Active
Size / Dimension
3.937" L x 1.614" W (100.00mm x 41.00mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
60W