HVC1206H-33MJ8
DigiKey Part Number
696-1618-2-ND - Tape & Reel (TR)
696-1618-1-ND - Cut Tape (CT)
696-1618-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVC1206H-33MJ8
Description
RES SMD 33M OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
33 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage, Non-Magnetic Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HVC1206H-33MJ8 Models
Category
Features
High Voltage, Non-Magnetic
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 300°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)