MSR5-0R015F1
DigiKey Part Number
696-1650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSR5-0R015F1
Description
RES 0.015 OHM 1% 5W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Radial Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSR5-0R015F1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.799" L x 0.067" W (20.30mm x 1.70mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.000" (25.40mm)