PF2205-0R2F1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 331
Datasheet
200 mOhms ±1% 50W Through Hole Resistor TO-220-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thin Film
PF2205-0R2F1
DigiKey Part Number
696-1325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2205-0R2F1
Description
RES 0.2 OHM 1% 50W TO220
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)