PFS35-0R05J1
DigiKey Part Number
696-1270-2-ND - Tape & Reel (TR)
696-1270-1-ND - Cut Tape (CT)
696-1270-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFS35-0R05J1
Description
RES 0.05 OHM 5% 35W TO263 DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±5% 35W Chip Resistor Non-Standard DPAK Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PFS35-0R05J1 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)