PFS35-0R05J1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PFS35-0R05J1 |
Description | RES 0.05 OHM 5% 35W TO263 DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 54 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 mOhms ±5% 35W Chip Resistor Non-Standard DPAK Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PFS35-0R05J1 Models |
Category | Features Current Sense, Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±250ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case Non-Standard DPAK |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm) |