RSA-150-50
DigiKey Part Number
118-RSA-150-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSA-150-50
Description
PRECISION DC AMMETER SHUNT 150 A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
333.3 µOhms ±0.25% Metal Element Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Series
Features
Current Sense, Pulse Withstanding
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm)
Resistance
333.3 µOhms
Height - Seated (Max)
1.700" (43.18mm)
Tolerance
±0.25%