SM10-10KX
DigiKey Part Number
696-1572-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM10-10KX
Description
RES 10K OHM 0.01% 0.3W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.01% 0.3W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Series
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.299" L x 0.102" W (7.60mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.344" (8.74mm)