SSD-100A-R
DigiKey Part Number
118-SSD-100A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSD-100A-R
Description
SHUNT CUR 100A 24BIT ISOL RS-485
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Current Sensor Bidirectional Module
Category
Frequency
DC ~ 5kHz
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Accuracy
±0.1%
Packaging
Bag
Voltage - Supply
5V ~ 60V
Current - Supply (Max)
55mA (Typ)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C