SSD-500A-R
DigiKey Part Number
118-SSD-500A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSD-500A-R
Description
CURRENT SENSOR 500A
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 500A 1 Channel Current Sensor Bidirectional Module
Category
Output
RS485
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Accuracy
±0.1%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
24V ~ 60V
Current - Supply (Max)
15mA (Typ)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C