UAL10-2KF8
DigiKey Part Number
696-1492-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL10-2KF8
Description
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 10W
Detailed Description
2 kOhms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UAL10-2KF8 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
2 kOhms
Size / Dimension
0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Power (Watts)
10W