UAL10-33RF8
DigiKey Part Number
696-UAL10-33RF8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL10-33RF8
Description
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 10W
Detailed Description
33 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UAL10-33RF8 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
33 Ohms
Size / Dimension
0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Power (Watts)
10W