UAL25-0R1F8
DigiKey Part Number
696-1495-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL25-0R1F8
Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UAL25-0R1F8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bag
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Resistance
100 mOhms
Height - Seated (Max)
0.575" (14.60mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W