UAL25-20RF8
DigiKey Part Number
696-1445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL25-20RF8
Description
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
UAL25-20RF8 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bag
Resistance
20 Ohms
Size / Dimension
1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.575" (14.60mm)
Power (Watts)
25W