UAL5-0R1F8
DigiKey Part Number
696-1476-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL5-0R1F8
Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 7.5W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 7.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
UAL5-0R1F8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.598" L x 0.646" W (15.20mm x 16.40mm)
Resistance
100 mOhms
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
7.5W