UAL50-15RF8
UAL50-15RF8
UAL50-15RF8
DigiKey Part Number
696-1294-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL50-15RF8
Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 50W
Detailed Description
15 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
UAL50-15RF8 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
15 Ohms
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Power (Watts)
50W