UB5C-470RF1
DigiKey Part Number
696-1084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UB5C-470RF1
Description
RES 470 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UB5C-470RF1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.250" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)