BD81A44EFV-ME2
DigiKey Part Number
BD81A44EFV-ME2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BD81A44EFV-ME2CT-ND - Cut Tape (CT)
BD81A44EFV-ME2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD81A44EFV-ME2
Description
IC LED DRVR CTRLR PWM 28HTSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 4 Output DC DC Controller Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) PWM Dimming 120mA 28-HTSSOP-B
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD81A44EFV-ME2 Models
Category
Current - Output / Channel
120mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Frequency
200kHz ~ 2.2MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Dimming
PWM
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Type
DC DC Controller
Grade
Automotive
Topology
Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Qualification
AEC-Q100
Internal Switch(s)
No
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
4
Package / Case
28-VSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Voltage - Supply (Min)
4.5V
Supplier Device Package
28-HTSSOP-B
Voltage - Supply (Max)
35V