CDZVT2R5.6B
DigiKey Part Number
CDZVT2R5.6BTR-ND - Tape & Reel (TR)
CDZVT2R5.6BCT-ND - Cut Tape (CT)
CDZVT2R5.6BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDZVT2R5.6B
Description
DIODE ZENER 5.6V 100MW VMN2M
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 100 mW Surface Mount VMN2M (SOD-923)
EDA/CAD Models
CDZVT2R5.6B Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2.5 V
Series
Operating Temperature
150°C
Power - Max
100 mW