ESR10EZPF10R0
DigiKey Part Number
RHM10.0AETR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM10.0AECT-ND - Cut Tape (CT)
RHM10.0AEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR10EZPF10R0
Description
RES 10 OHM 1% 1/2W 0805
Detailed Description
10 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ESR10EZPF10R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)