R6004KNJTL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 846-R6004KNJTLTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R6004KNJTL |
Description | MOSFET N-CHANNEL 600V 4A TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 4A (Tc) 58W (Tc) Surface Mount LPTS |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | R6004KNJTL Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.2 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 280 pF @ 25 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 58W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package LPTS |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 980mOhm @ 1.5A, 10V | Base Product Number |