R6004KNJTL
DigiKey Part Number
846-R6004KNJTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6004KNJTL
Description
MOSFET N-CHANNEL 600V 4A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 4A (Tc) 58W (Tc) Surface Mount LPTS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R6004KNJTL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.2 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
280 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
58W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LPTS
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
980mOhm @ 1.5A, 10V