RB068L-60DDTE25
DigiKey Part Number
846-RB068L-60DDTE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB068L-60DDTE25CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB068L-60DDTE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB068L-60DDTE25
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDS
Detailed Description
Diode 60 V 2A Surface Mount PMDS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB068L-60DDTE25 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 60 V
Supplier Device Package
PMDS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 2 A