RB162MM-40TR
DigiKey Part Number
RB162MM-40TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB162MM-40CT-ND - Cut Tape (CT)
RB162MM-40DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB162MM-40TR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RB162MM-40TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 1 A