RFUH20TB4SNZC9
DigiKey Part Number
846-RFUH20TB4SNZC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFUH20TB4SNZC9
Description
DIODE STANDARD 430V 20A TO220NFM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 430 V 20A Through Hole TO-220NFM
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 430 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
430 V
Supplier Device Package
TO-220NFM
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 20 A