RGT16BM65DTL
DigiKey Part Number
RGT16BM65DTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RGT16BM65DTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RGT16BM65DTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGT16BM65DTL
Description
IGBT TRENCH FS 650V 16A TO-252
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 16 A 94 W Surface Mount TO-252
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Gate Charge
21 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
13ns/33ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 8A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
42 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
16 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
24 A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 8A
Supplier Device Package
TO-252
Power - Max
94 W