RQ5C035BCTCL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RQ5C035BCTCL |
Description | MOSFET P-CHANNEL 20V 3.5A TSMT3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 20 V 3.5A (Ta) 1W (Tc) Surface Mount TSMT3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RQ5C035BCTCL Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.5 nC @ 4.5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±8V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 460 pF @ 10 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 1W (Tc) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TSMT3 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 59mOhm @ 3.5A, 4.5V | Base Product Number |