UFZVTE-174.7B
DigiKey Part Number
846-UFZVTE-174.7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-UFZVTE-174.7BCT-ND - Cut Tape (CT)
846-UFZVTE-174.7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFZVTE-174.7B
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW UMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 500 mW ±2.78% Surface Mount UMD2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2.78%
Supplier Device Package
UMD2
Power - Max
500 mW