100ZLH680MEFC16X40
DigiKey Part Number
1189-2950-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100ZLH680MEFC16X40
Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
100ZLH680MEFC16X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.573 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.86 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C