10SEV330M8X10.5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10SEV330M8X10.5 |
Description | CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10SEV330M8X10.5 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 330 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Voltage - Rated 10 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |