10ZLH1000MEFCT78X16 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10ZLH1000MEFCT78X16 |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10ZLH1000MEFCT78X16 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.25 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 45 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Voltage - Rated 10 V | Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm) |
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |