160LLE22MEFC10X12.5
DigiKey Part Number
1189-1082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160LLE22MEFC10X12.5
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
160LLE22MEFC10X12.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
121 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
217 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C