16YXJ220MT16.3X11
DigiKey Part Number
1189-1546-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-1546-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXJ220MT16.3X11
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
16YXJ220MT16.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C