16ZLR330MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
1189-16ZLR330MEFC6.3X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZLR330MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
341 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
620 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
92 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C