25JEV220M8X10.5 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 500
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 95
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 152
In Stock: 537
In Stock: 3,248
In Stock: 45
In Stock: 571
In Stock: 641
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Cornell Dubilier Knowles
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
25JEV220M8X10.5
DigiKey Part Number
1189-25JEV220M8X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-25JEV220M8X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-25JEV220M8X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25JEV220M8X10.5
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25JEV220M8X10.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
360 mA @ 10 kHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C