25JGV330M10X10.5
DigiKey Part Number
1189-25JGV330M10X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-25JGV330M10X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-25JGV330M10X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25JGV330M10X10.5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25JGV330M10X10.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
540 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C