25SGV330M10X10.5
DigiKey Part Number
1189-2435-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2435-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2435-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SGV330M10X10.5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25SGV330M10X10.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C