25TKV470M10X10.5
DigiKey Part Number
1189-2072-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2072-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2072-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25TKV470M10X10.5
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25TKV470M10X10.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
714 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.19 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C