25YXJ220MT16.3X11
DigiKey Part Number
1189-25YXJ220MT16.3X11CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-25YXJ220MT16.3X11TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXJ220MT16.3X11
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25YXJ220MT16.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C