25ZLH330MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
1189-1875-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZLH330MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25ZLH330MEFC8X11.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
519.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
945 mA @ 100 kHz
Impedance
56 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C